Етър победи Арда с 2:1 у дома в мач от 27-ия кръг в efbet Лига. Успехът беше първи за "болярите" от 25 октомври миналата година, а с него прекъснаха и серията си от четири поредни загуби. Победата дойде с по един гол в края на полувремената. В 45-ата минута Иван Василев даде аванс на домакините. В 75-ата минута Тонислав Йорданов изравни, а в третата минута на добавеното време Дидис Пита оформи крайния резултат.

С успеха великотърновци събраха 13 точки и остават твърдо на последно място във временното класиране, но запазиха и минимални шансове за оставане в елита. Арда продължава да е на заветното седмо място с 36 точки.

startphoto.bg
26 снимки

Първата добра възможност се откри през гостите. В 4-ата минута Джелал Хюсеинов засече с глава центриране от корнер, но Мартин Величков успя да улови удара на азербайджанеца. Минута по-късно кърджалийци получиха възможност да изпълнят пряк свободен удар на около 25 метра от вратата. Борислав Цонев застана зад топката и със страхотен шут нацели гредата.

Арда продължи да атакува и в 8-ата минута Величков отново трябваше да се намесва. Цонев проби през центъра и нанесе удар от границата на наказателното поле, но стражът на "болярите" успя да избие в корнер.

В 19-ата минута Мартин Моран отправи удар след центриране в наказателното поле, но не затрудни Анатолий Господинов. Малко след това удар с глава на Чинонсо Офор не затрудни Величков. В 35-ата минута Ел Мами Тетах подаде към Цонев отляво. Халфът центрира към Чинонсо Офор, а нигериецът отправи удар от трудна позиция, но не намери целта.

В последната минута от първата част Етър поведе в резултата. "Виолетовите" организираха отлична атака, при която Йоахим Карсела се справи с двама защитници пред наказателното поле и подаде към Жан-Марк Тибуе. Фланговият нападател центрира към оставения непокрит Иван Василев, а нападателят засече във вратата за 1:0.

Втората част започна с отлична възможност пред домакините да удвоят аванса си. Мартин Николов получи отляво и намери Дидис Пита на точката за изпълнение на дузпа. Финландецът мигновено отправи удар, който Джелал Хюсеинов успя да блокира точно пред голлинията.

В 50-ата минута Карсела центрира от свободен удар, като Иван Василев успя да нанесе удар към близкия ъгъл, но след рикошет в Христо Митев, топката излезе в корнер. Домакините поискаха дузпа за игра с ръка, но и ВАР потвърди решението на Васил Минев, че такава няма.

В 66-ата минута пред "болярите" се откри нова добра възможност за втори гол. Мартин Моран отне топката в своята половина и поде контраатака отдясно. Панамецът напредна и опита центриране, което беше неточно и Деян Лозев изчисти. Топката се озова в Хосекарлос ван Ранкин, който финтира противников футболист и нанесе удар от 12-13 метра в долния десен ъгъл, но Господинов изби в корнер. След неговото изпълнение Моран не успя да засече отклонена топка от Иван Василев.

Шест минути след това Крум Стоянов преодоля с лекота Деян Лозев отдясно, напредна и намери Дидис Пита в наказателното поле. Финландецът намери коридор за стрелба и отправи удар, който срещна лявата греда. При последвалата добавка Моран не успя да нанесе хубав удар.

В 75-ата минута Арда стигна до изравнителен гол. Гостите получиха право да изпълнят пряк свободен удар пред наказателното поле. Зад топката застана Тонислав Йорданов, който с техничен удар във вратарския ъгъл вкара за 1:1.

В 88-ата минута Господинов блесна със страхотно спасяване. Защитата на родопчани не успя да изчисти добре топката, която се озова в Атанас Атанасов. Младокът нанесе силен удар от границата на наказателното поле, който влизаше под гредата, но вратарят на гостите се намеси и изби. "Болярите" продължиха да търсят победата и в следващите минути шут на Шахредин Букхолда беше блокиран, а малко след това Горка Ларучея стреля неточно.

В третата минута на добавеното време настойчивостта на Етър даде резултат. Крум Стоянов отне топката в своята половина и подаде към Атанас Атанасов отляво. Младокът напредна, справи се с противников защитник в наказателното поле и нанесе удар, който Господинов изби. Топката обаче се озова в непокрития Дидис Пита, а финландецът на празна врата нямаше как да сбърка - 2:1.

Етър - Арда 2:1

1:0 Иван Василев (45)

1:1 Тонислав Йорданов (75)

2:1 Дидис Пита (90+3)

Етър: 22. Мартин Величков, 4. Георги Александров /к/, 6. Горка Ларучея, 8. Мартин Моран (80 - 10. Ловре Кнежевич), 18. Йоахим Карсела (80 - 24. Шахредин Букхолда), 77. Мартин Николов, 44. Серин Файе, 2. Хосекарлос Ван Ранкин, 94. Жан-Марк Тибуе (64 - 25. Крум Стоянов), 13. Дидис Пита, 9. Иван Василев (87 - 17. Атанас Атанасов)

Резерви: 12. Кристиян Секулич, 17. Атанас Атанасов, 25. Крум Стоянов, 15. Георги Ангелов, 24. Шахредин Букхолда, 5. Килиян Гесум, 33. Луис Кордова, 10. Ловре Кнежевич, 14. Ивайло Димитров

Треньор: Светослав Петров

Арда: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 9. Чинонсо Офор, 10. Борислав Цонев (53 - 19. Тонислав Йорданов), 18. Джелал Хюсеинов, 20. Деян Лозев, 26. Ел Мами Тетах (46 - 17. Иван Коконов), 32. Христо Митев, 77. Илия Юруков, 80. Лъчезар Котев /к/, 99. Станислав Иванов

Резерви: 13. Петър Петров, 11. Борис Тютюков, 17. Иван Коконов, 19. Тонислав Йорданов, 27. Керимджан Игнатов, 33. Иван Тилев

Треньор: Николай Киров

Ж.к: Милен Стоев (Арда)

Съдия: Васил Минев

Стадион: "Ивайло", Велико Търново