Лудогорец направи поредна крачка към 13-а поредна титла в България. "Орлите" се наложиха с 2:0 над Арда у дома в последен мач от 29-ия кръг в efbet Лига. Това беше 12-и пореден успех за разградчани, а точни за него бяха Квадво Дуа (30) и Якуб Пьотровски (42). Гостите започнаха много силно срещата и удариха две греди чрез Борислав Цонев и Станислав Иванов, а първият пропусна и на празна врата. В началото на втората част кърджалийци останаха с човек по-малко, след като резервата Христо Митев беше изгонен. Защитникът престоя на терена само 4 минути.

С успеха възпитаниците на Георги Дерменджиев събраха 71 точки и имат аванс от 11 точки пред втория Черно море. Арда е девети с 39 точки, като вече няма шансове за класиране в първата шестица. Кръг преди края на редовния сезон отборът на Николай Киров изостава на три точки от шестия ЦСКА 1948, но "червените" са с по-добри показатели в преките двубои.

startphoto.bg
78 снимки

"Орлите" започнаха вихрено срещата и създадоха страхотна възможност за гол още във 2-ата минута. Сон центрира в наказателното поле, където Руан Крус свали топката с глава за Квадво Дуа. Швейцарецът отправи удар от 11-12 метра фронтално срещу вратата, но Анатолий Господинов успя да се справи.

Минута по-късно гредата спаси домакините. Борислав Цонев получи от Чинонсо Офор отляво. Десетката на гостите отправи техничен удар към далечния ъгъл, като топката срещна напречната греда.

В 13-ата минута Арда организира още една опасна атака. Лъчезар Котев с пас от дълбочина намери оставения непокрит в наказателното поле Станисла Иванов. Фланговият нападател отправи удар от трудна позиция, който срещна дясната греда. Топката след това се озова в Борислав Цонев, който от 5-6 метра направи по-трудното и не успя да намери опразнената врата.

Кърджалийци продължиха да действат по-опасно в атака и малко след това пробив на Станислав Иванов отдясно завърши с удар, който Падт спаси. В 22-ата минута Якуб Пьотровски опита атрактивен удар след центрира в наказателното поле, но играч на гостите блокира топката.

В 27-ата минута силен шут на Руан Крус от далечна дистанция премина покрай вратата. Малко след това Руан Крус намери Бърнард Текпетей отдясно. Ганаецът навлезе в наказателното поле и потърси далечния ъгъл, като топката премина опасно покрай гредата.

Натискът на разградчани в последните минути даде резултат и след половин час игра домкините поведоха. Рик получи страхотен пас от Руан Крус отдясно. Борислав Цонев закъсня да покрие бразилското крило, който напредна и намери Квадво Дуа, който беше изпуснат от защитата на гостите, и с удар с глава в далечния ъгъл от 6-7 метра не остави шансове на Анатолий Господинов.

В 35-ата минута Лудогорец пропусна отличен шанс да удвои преднината си. Георги Терзиев получи отдясно и центрира към далечната греда. Якуб Пьотровски опита удар с глава, който беше избит от Пламен Крачунов от голлинията. Топката се озова в Бърнард Текпетей, а ганаецът шутира от точката за изпълнение на дузпа, като Принц Ебенезер успя да блокира удара му.

В 42-ата минута шампионите вкараха втори гол. Бърнард Текпетей изпълни тъч, като подаде към Якуб Пьотровски в наказателното поле. Полякът се измъкна от Лъчезар Котев и с удар от малък ъгъл матира вратаря за втори път.

В продължението на първата част Рик намери с центриране от корнер Якуб Пьотровски около точката за изпълнение на дузпа. Халфът отправи удар от движение, който Анатолий Господинов улови.

Втората част започна с неточен удар на Рик дошъл след пробив отляво. Малко след това Бърнард Текпетей получи извеждащ пас от дълбочина, но не успя да овладее добре топката и вратарят на гостите улови.

В 49-ата минута Якуб Пьотровски с отличен пас изведе Бърнард Текпетей отдясно. Ганаецът се измъкна от влезлият на почивката Христо Митев, който го задържа пред наказателното поле. Първоначално Никола Попов даде жълт картон на левия бек. Ситуацията обаче беше прегледана от ВАР и главният рефер беше привикан да я изгледа на повторение, след което промени решението си и изгони футболиста на Арда. От последвалия пряк свободен удар Руан Крус шутира в стената.

В 51-ата минута Бърнард Текпетей намери Квадво Дуа в наказателното поле. Швейцарецът мигновено нанесе удар, който мина опасно покрай вратата. В 68-ата минута разградчани изградиха още една атака с много подавания. Руан Крус с поредния си страхотен извеждащ пас намери Сон, който отправи удар от малък ъгъл, но Анатолий Господинов се справи.

Лудогорец направи много голям пропуск в 69-ата минута, когато Текпетей подаде към Рик Джонатан, който бе на отлична позиция и стреля, но в последния момент топката рикошира в крака на Деян Лозев и излезе в корнер. Секунди по-късно Педро Нареси стреля от дъгата на наказателното поле на Арда, но встрани от левия страничен стълб на вратата на Господинов.

Разградчани продължиха да търсят трети гол. В 72-ата минута шут от далечната дистанция на Рик не затрудни стража на кърджалийци.

В 83-ата минута Арда можеше да върне един гол. Ел Мами Тетах се пребори с Георги Терзиев отляво, преодоля защитника и намери Станислав Иванов. Фланговият нападател отправи удар от десетина метра, но прати топката на сантиметри от гредата.

В 89-ата минута резервата Кайо Видал напредна отляво, навлезе навътре и нанесе удар, който Господинов изиб в корнер. След неговото изпълнение се получи разбъркване, при което Георги Терзиев отправи удар, но не затрудни стража. В продължението на срещата друга резерва Спас Делев опита удар от далечна дистанция, но отново вратарят на Арда се намеси и спаси.

Лудогорец - Арда 2:0

1:0 Квадво Дуа (30)

2:0 Якуб Пьотровски (42)

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 5. Георги Терзиев, 6. Якуб Пьотровски /к/, 7. Рик Джонатан (76 - 77. Кайо Видал), 9. Квадво Дуа (76 - 10. Матиас Тисера), 17. Сон, 24. Оливие Вердон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 37. Бърнард Текпетей (90 - 90. Спас Делев), 99. Руан Крус (76 - 18. Ивайло Чочев)

Резерви: 12. Симон Слуга, 4. Диниш Алмейда, 8. Клод Гонсалвеш, 10. Матиас Тисера, 18. Ивайло Чочев, 21. Раи Насименто, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев

Треньор: Георги Дерменджиев

Арда: 1. Анатолий Господинов, 4. Милен Стоев, 6. Пламен Крачунов, 9. Чинонсо Офор (59 - 19. Тонислав Йорданов), 10. Борислав Цонев (83 - 33. Иван Тилев), 12. Принц Ебенезер (46 - 32. Христо Митев), 18. Джелал Хюсеинов, 20. Деян Лозев, 77. Илия Юруков, 80. Лъчезар Котев /к/ (46 - 26. Ел Мами Тетах), 99. Станислав Иванов (83 - 11. Борис Тютюков)

Резерви: 13. Петър Петров, 11. Борис Тютюков, 17. Иван Коконов, 19. Тонислав Йорданов, 26. Ел Мами Тетах, 27. Керимджан Игнатов, 32. Христо Митев, 33. Иван Тилев, 70. Николай Жеков

Треньор: Николай Киров

Ж.к: Бърнард Текпетей (Лудогорец)

Ч.к: Христо Митев (Арда)

Съдия: Никола Попов

Стадион: "Хювефарма Арена"