Спартак Варна спечели с 1:0 срещу Арда в първия мач от 5-ия кръг в efbet Лига. Трите точки за "соколите" донесе Антонио Вутов в 10-ата минута. Двубоят край морето ще се запомни най-вече с 14-те жълти картона, които вдигна реферът Венцислав Митрев. Шест от тях бяха показани в края и добавеното време, когато нервите взеха връх.

Варненци вече имат 10 точки и заемат втората позиция във временното класиране. С шест пункта Арда е на девето място.
И двата отбора влязоха доста активно в мача, но първи до гол стигнаха домакините. Дълго подаване на капитана Ангел Грънчов достигна до Ивей Ромееш, който намери Антонио Вутов на границата на наказателното поле. Вутов бързо се ориентира и с майсторски шут с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл на Анатолий Господинов - 1:0.

Пред двата отбора се откриха добри шансове за гол с удари от средна дистанция, но първо Кристиан Илич не намери целта, а след това и Борислав Цонев шутира неточно. В края на първата част в рамките само на три минути реферът Венцислав Митрев показа 4 жълти картона. Няколко груби влизания вдигнаха адреналина на играчите и се наложи страстите да бъдат охладени с официални предупреждения. При едно от нарушенията халфът на "соколите" Йоан Бауренски влезе доста грубо отзад на Станислав Иванов и гостите поискаха изгонването му, но претенциите му не бяха уважени.

Началото на второто полувреме ще се запомни с грубите грешки на двамата вратари, които обаче не бяха наказани. Най-напред в 55-ата минута Господинов подаде топката на съперник вместо на съотборник, но Филип Лесняк не можа да намери опразнената врата. Две минути по-късно Мартин Величков направи същото, а Станислав Иванов се провали в опита да го преодолее. Крилото имаше възможност и да подаде към Тонислав Йорданов, но реши сам да завърши и сбърка.

Резервата на гостите Стефан Статев бе близо до изравнителен гол в 79-ата минута, но Величков не позволи това да стане. Малко преди края на мача пък друг играч от пейката - Матео Петрашило можеше да вкара страхотно дебютно попадение, но далечният му диагонален удар бе отрязен от стража на Арда.
До края и особено в добавеното време гостите притиснаха "соколите", които обаче удържаха аванса си.

efbet Лига

FT .

1 : 0

• 10’ Антонио Вутов
  • Край на мача - 1:0 за Спартак Варна.

90+7'
  • Дъждът от картони продължава - защитникът на "соколите" Франьо Пърце е поредният, декориран в жълто

90+6'
  • Жълт картон за защитника на гостите Емил Виячки

90+4'
  • Жълт картон и за вратаря на Спартак - Мартин Величков за бавене на играта

90+3'
  • Пореден жълт картон - получи го Ивей Ромееш от Спартак Варна.

90+3'
  • Жълт картон за Стефан Статев от Арда

90+1'
  • Жълт картон и за Анатолий Господинов от Арда за реплика срещу съдията

90+1'
  • Жълт картон за халфа на домакините Кристиан Илич

89'
  • Чудесно спасяване на Анатолий Господинов! Резервата Матео Петрашило изненада със страховит удар от над 25 метра, но вратарят на Арда внимаваше и изби.

87'
  • Жълт картон и за Александър Цветков от варненския тим

80'
  • Страхотно спасяване на Мартин Величков! Пред резервата на Арда - Стефан Статев се откри отличен шанс, но вратарят на Спартак показа завиден рефлекс и изби в корнер.

79'
  • Принудителна смяна за "соколите" - на мястото на контузения Йоан Бауренски в игра вече е 19-годишният хърватин Матео Петрашило

78'
  • Смяна и в Арда - излиза Иван Тилев, влиза Стефан Статев

76'
  • Медицинска помощ получава халфът на домакините Йоан Бауренски

76'
  • Още една промяна за домакините - напуска Па Конате, за да влезе Виктор Митев

69'
  • Смяна в Спартак Варна - Бернардо Коуто заменя Антонио Вутов

69'
  • Смяна в Спартак Варна - Франк Риволие влиза, Ахмед Ахмедов излиза

69'
  • Нападателят на Арда - Чинонсо Офор бе изведен на добра позиция от Иван Тилев в наказателното поле, а ударът му по диагонала мина под тялото на Мартин Величков, но излезе в корнер.

67'
  • Пропуск и за Арда! Този път сгреши вратарят на "соколите" Мартин Величков, но Станислав Иванов не успя да се възползва от подаръка.

57'
  • Пропуск на Спартак Варна! Вратарят на гостите Анатолий Господинов сгреши при изнасянето на топката и подари топката на Филип Лесняк, който обаче не успя да намери опразнената врата.

55'
  • Жълт картон за голмайстора на Спартак - Антонио Вутов за оспорване на съдийско решение

54'
  • Другата промяна за гостите и появата в игра на Джелал Хюсеинов вместо Йозгюр Аксака

46'
  • Две смени за Арда - първата е Густаво Каскардо на мястото на Илкер Будинов

46'
  • Старт на второто полувреме

46'
  • Край на първата част

45+4'
  • Жълт картон и за Димитър Велковски от Арда за претенции срещу съдийското решение - искаше Бауренски да бъде изгонен за нарушението срещу съотборника му Станислав Иванов

42'
  • Жълт картон за изключително грубо влизане на Йоан Бауренски в краката на Станислав Иванов

41'
  • Жълт картон за Илкер Будинов от Спартак Варна за спъване отзад на Па Конате

38'
  • Жълт картон и за левия халф-бек на домакините Па Конате, който не сдържа нервите си и поиска обяснение от Будинов.

38'
  • Пропуск и за Арда! Борислав Цонев получи топката пред наказателното поле, но и неговият изстрел не намери очертанията на вратата на Мартин Величков.

33'
  • Пропуск на домакините! Ахмедов получи топката с гръб към вратата и я върна към Кристиан Илич пред наказателното поле, който стреля веднага, но неточно.

30'
  • Претенции за дузпа от страна на гостите за задържане на Чинонсо Офор в наказателното поле

27'
  • Шут на Кристиан Илич е блокиран от бранител на Арда

26'
  • Гооол! Антонио Вутов откри резултата - 1:0 за Спартак Варна! Дълго подаване намери Ивей Ромееш дълбоко вдясно в половината на Арда и на ръба на засадата. Той пусна успоредно подаване, което бе пропуснато от Кристиан Илич за Антонио Вутов. Бившият футболист на Левски и ЦСКА 1948 с изключително прецизен удар извън наказателното поле прати топката в долния ляв ъгъл на Господинов.

10'
  • Първи жълт картон в мача - получи го Тонислав Йорданов от гостите за грубо влизане в краката на Йоан Бауренски

7'
  • Секунди след първия съдийски сигнал пробив отдясно на Ивей Ромееш бе продължен с центриране по земя, което създаде напрежение сред домакините, но в крайна сметка Господинов улови топката.